Od nočných návštev toalety, až k doktorovi

Od nočných návštev toalety, až k doktorovi
Zdroj: https://sk.stuklopechat.com/images/zdorove/nikturiya-eto-opredelenie-prichini-priznaki-simptomi-i-lechenie.jpg
Budíte sa každú noc na neprestávajúcu a urgentnú potrebu na močenie? Ležíte v posteli a hovoríte si, že to zadržíte a vrátite sa naspäť do ríše snov, avšak váš močový mechúr vás prinúti postaviť sa a utekať do kúpeľne? Ak je to pretrvávajúci problém a opakovane v noci navštevujete toaletu, potom trpíte na noktúriu. Ale nemajte strach, dá sa to liečiť.

Noktúria – nočná mora mnohých mužov aj žien
Potreba v noci vstať a ísť na toaletu je nielen nepríjemná, ale často ruší kvalitný spánok. Časté močenie v noci, známe aj ako noktúria, postihuje ženy aj mužov v každom veku, ale s pribúdajúcimi rokmi je čoraz častejšia. Vysvetľuje doktorka MUDr. Lédererová : „Noktúria je stav, pri ktorom sa budíte počas noci s potrebou na močenie viac ako 1 krát.  Radí sa medzi veľmi časté  príčiny prerušenia spánku.“ Niektorí ľudia majú po prebudení problém opätovne zaspať. Ak sa návštevy toalety opakujú často, dochádza ráno k únave, podráždenosti, zlej nálade a stresu. Ďalším negatívnym dôsledkom noktúrie je porucha rovnováhy, ktorá sa môže skončiť nešťastným pádom alebo zlomeninou. Je dôležité vedieť, že noktúria nie je to isté ako pomočenie. Vysvetľuje doktorka MUDr. Lédererová : „Na rozdiel od noktúrie, ktorá spočíva v prebudení sa a rozpoznaní potreby na močenie,  nočné pomočenie sa zvyčajne vyskytuje nedobrovoľne a bez pocitu, že máte plný močový mechúr, väčšinou v spánku.“  Noktúria je stav, kedy sa zobudíte na potrebu močiť.

Príčiny vzniku noktúrie :
 • Príjem nadmerného množstva tekutín pred spaním (najmä kofeínové nápoje alebo alkohol)
 • Tehotenstvo a po pôrode
 • Hyperaktívny močový mechúr
 • Choroby ako : cukrovka, ochorenia srdca, zápal močových ciest, znížená kapacita močového mechúra , opuch nôh alebo nočná polyúria
 • Načasovanie, alebo dávkovanie liekov počas noci. Lieky typu : diuretiká , srdcové glykozidy, demeclocyklín, lítium, metoxyflurán, fenytoín, propoxyfén a nadmerné množstvo vitamínu D
 • Poruchy spánku, ako je insomnia (nespavosť) alebo syndróm spánkového apnoe

Nespavosť či hyperaktívny močový mechúr?
Insomnia je odborný názov pre stav chronickej nespavosti,  alebo poruchy nočného spánku, pri ktorom sa človeku ťažko zaspáva a často sa počas noci prebúdza. Neprechádza do REM spánku (tvrdého spánku) a prebudia ho aj najjemnejšie zvuky a zmeny v prostredí. Častokrát sa po zobudení z dôvodov iných ako je močenie - ideme už zobudený aj tak vymočiť. Toto ale nie je noktúria.  Noktúria je, keď nás zobudí potreba močiť.  AK je noktúria zároveň spojená s pocitom urgentnej a naliehavej potreby močiť bez možnosti oddialenia močenia, môže to byť jeden z príznakov hyperaktívneho močového mechúra. V takom prípade ale naliehavá potreba na močenie nie je prítomná len počas noci, ale aj počas dňa. Dodáva doktorka Lédererová : „Hyperaktívny močový mechúr je ochorenie, ktoré postihuje 20% populácie a vyskytuje sa u žien aj u mužov. Sprevádzajú ho príznaky ako  frekventúria (časté močenie- viac ako 8 krát denne a viac ako 1x v noci),  urgencia (neodkladná a náhla potreba na močenie, ktorá sa nedá oddialiť) a častokrát aj inkontinencia (nechcený únik moču).“ Ak trpíte na tieto príznaky – možno sa jedná o hyperaktívny močový mechúr. V každom prípade je potrebná návšteva lekára, pretože liečba vám môže  výrazne zlepšiť kvalitu života a spánku.

Návšteva u urológa
Na urologické, event. urogynekologické , či gynekologické vyšetrenie vás môže odoslať váš praktický lekár, ale v tejto chvíli je možné aj objednanie sa bez výmenného lístka. Na základe anamnézy a vyšetrenia v ambulancii bude lekár s najväčšou pravdepodobnosťou vedieť už po prvom vyšetrení  povedať, či sa jedná o noktúriu spojenú s hyperaktívnym močovým mechúrom, alebo či za nočným močením môže byť aj iná príčina.  Podľa toho sa potom stanoví spôsob liečby.
Vysvetľuje doktorka MUDr. Nikoleta Lédererová : „V prvom rade sa s pacientom dobre porozprávam, pretože zvyčajne na základe presne kladených otázok a odpovedí pacienta na ne, sa už dokážem zorientovať, o aký problém ide. Pacient popisuje problémy ako časté a nutkavé močenie, neschopnosť oddialiť močenie, nočné močenie, prípadne má aj inkontinenciu moču. Následne je potrebné vylúčiť retenciu moču (zlé vyprázdňovanie mechúra so zadržiavaním moču) a infekciu močových ciest .“
Následne prichádza séria testov a vyšetrení, na základe ktorých vám lekár nastaví kombináciu medikamentóznej liečby s behaviorálnym tréningom a úpravou životného štýlu.  
 
Testy, dotazníky a vyšetrenie
 • Mikčný denník – denník močenia, do ktorého si pacient 48hod zaznamenáva koľko a kedy pije a koľko a kedy močí
 • Fyzikálne vyšetrenie – vyšetrenie ženskej panvy (gynekologické vyšetrenie), alebo mužskej prostaty
 • Neurologické vyšetrenie – orientačné neurologické vyšetrenie základných reflexov a svalovej sily (tonusu)
 • Záťažový test kašľom – test na vylúčenie  stresovej inkontinencie
 • Analýza moču – kontrola moču na rôzne abnormality (červené a biele krvinky, piesok, baktérie, výskyt nádorových buniek) 
 • Urodynamické vyšetrenie – meranie schopnosti močového mechúra  správne sa napĺňať aj vyprázdňovať 
 
Urologička radí :Ak sa budíte noc čo noc na urgentnú potrebu na močenie, nehanbite sa za to. Je dôležité tento problém riešiť a porozprávať sa s lekárom. Ako prevenciu odporúčam piť dostatok tekutín v priebehu dňa, 2-3 hodiny pred spaním už nepiť.  Pomôcť  môže tiež vyhýbanie sa nápojom, ktoré obsahujú alkohol a kofeín. Niektoré potraviny môžu byť dráždivé pre močový mechúr, ako napríklad čokoláda, korenené jedlá, citrusy alebo umelé sladidlá. Na zlepšenie funkcie močového mechúra je potrebné posilnenie svalstva panvového dna, skúste cvičiť každý deň aspoň 10-20 minút cviky na posilnenie panvového dna, napríklad kegelove cviky. Ak však problémy nevymiznú, navštívte lekára, aby vám správnou liečbou pomohol zbaviť sa nepríjemného problému a plnohodnotne žiť.“

 

Dátum zverejnenia: